تبلیغات
خادم الشهدا - زن و فرزند
خادم الشهدا
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 22 مرداد 1391 توسط فرهاد اقابراری
محور دیگرى كه پیرامون زندگى شخصى و كیفیت معیشت امام عصر(ع) نیاز به بررسى دارد, مسائله زن و فرزند آن حضرت است آیا با توجه به فلسفه غیبت و این كه آن حضرت به شیوه ناشناس زندگى مى كند و كسى ازمكان وى آگاه نیست, ازدواج و داشتن فرزند, با این مسائله سازگار است؟
منابعى كه در اختیار است, یا اشكال سندى دارند و یا ابهام دلالى ونظر قاطعى را ارائه نمى دهند. در این جا, سه احتمال وجود دارد:
1. اساساً حضرت مهدى(ع) ازدواج نكرده است.
2. ازدواج انجام گرفته, ولى اولاد ندارد.
3. ازدواج كرده و داراى فرزندانى نیز هست.
اگراحتمال اول را بپذیریم, لازمه اش این است كه امام معصوم(ع) یكى از سنّتهاى مهم اسلامى را ترك كرده باشد واین با شان امام سازگار نیست. اما از طرفى دیگر چون مسائله غیبت, اهمّ است و ازدواج مهم, ترك ازدواج, با توجه به آن امر مهم تر, اشكالى را ایجاد نمى كند و گاهى براى مصلحت بالاتر, لازم وواجب نیز هست.
اما احتمال دوّم كه اصل ازدواج را بپذیریم بدون داشتن اولاد, جمع مى كند بین انجام سنت اسلامى و عدم انتشار مكان و موقعیت حضرت. اما باز این اشكال باقى است كه اگر قرار باشد, آن حضرت شخصى را به عنوان همسر برگزیند, یا باید بگوییم كه عمر او نیز مانند عمر حضرت طولانى است كه بر این امر دلیلى نداریم, یا این كه بگوییم مدتى با حضرت زندگى كرده و از دنیا رفته است كه در این صورت, حضرت به سنت حسنه ازدواج عمل كرده و پس از آن, تنها و بدون زن و فرزند زندگى را ادامه مى دهد.
احتمال سوم آن است كه آن حضرت ازدواج كرده و داراى اولاد نیز هست و اولاد آن حضرت نیز فرزندانى دارند و...
این مسائله, افزون بر آن كه دلیل محكمى ندارد, اشكال اساسى آن این است كه این همه اولاد و اعقاب, بالاخره روزى در جست و جوى اصل خویش مى افتند و همین كنجكاوى و جست و جو, مسائله را به جایى باریك مى كشاند كه با فلسفه غیبت حضرت, نمى سازد.قالب وبلاگ